youtube,filmy,zdarma filmy,bez registrace, youtube filmy

Youtube filmy

Teroristka Ještě nehodnoceno


 • Teroristka

  Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“(CinemArt)

  teroristka

  teroristka

  recenze

  Teroristka je komedie, která má po většinu času tak trochu pelyňkovou příchuť. Více než dvě třetiny snímku si totiž uvědomujeme, že absurdní situace, v níž arogance a zlo mohou dokázat cokoli, je až příliš reálná. Naštěstí je tu Iva Janžurová v hlavní roli vysloužilé učitelky Marie, a pak Pavel Liška jako čerstvě propuštěný trestanec Trpělka. Pokud vás napadnou myšlenky na love story, rychle na ně zapomeňte. O to tady nejde. Tady dochází ke skoro pohádkovému souboji dobra se zlem. Jenže dobro příliš dlouho prohrává, až si nakonec uvědomí, že s pistolí za pasem nebo odjištěnou brokovnicí se prosazují správné věci mnohem snadněji. A hlavně že právě těmhle argumentům gauneři rozumí. Nový český snímek Teroristka rozhodně patří k tomu lepšímu, co naše produkce nabídla za posledních pár měsíců. Byť velkou zásluhu na tom má především skvělý herecký koncert Ivy Janžurové.

  Produkčně a řemeslně je Teroristka na vysoké úrovni a v kinech se za ni není třeba stydět. Avšak svým vyzněním a poselstvím se jedná o natolik pochybné dílo, že by mělo být vystaveno spíše mezi chytrými propagandistickými pamflety nežli prezentováno jako zábavné pohyblivé obrázky.

   

  Film, který v rozhodujících chvílích utíká k nadsázce jako k argumentu své neškodnosti, i když veškeré implikace jsou totalitárně děsivé. Táhnou to herci, kterým se občas povede vtip, ale je fakt strašidelné, jak moc se u toho lidi chtějí smát. Sice jsem z toho neměl morální kocovinu jako z Teorie tygra, to ale především proto, že mi nebylo jasné, co z filmu má přesně vyplývat. Jak moc se snaží vztahovat k našemu světu a jak moc chce čerpat z frustrace lidí? Protože to očividně dělá, ale v jaké míře a proč vlastně? Není nic horšího než představa “obyčejných slušných lidí, co berou spravedlnost do vlastní ruky”, protože kam to může vést, jsme viděli nedávno, když se jiný senior stal prvním českým teroristou a málem to vedlo ke smrti desítek nevinných. Pán to taky myslel dobře a taky myslel na přežití svojí komunity, kterou je potřeba ochránit proti iluzorním a karikovaným “vetřelcům”. Měl jsem možnost po filmu debatovat s diváky v rámci akce Bio skeptik Městské knihovny, kde se všichni hlásili k tomu, že 1) veškeré násilí ve filmu je nadsázka a nemá být bráno vážně a 2) poučení filmu je, že lidi musí dodržovat pospolitost a přiměřenými prostředky se bránit. Což je nesmírně bizarní, protože film nenabízí jediný “přiměřený prostředek” a veškerá řešení jsou založena na zcela nadměrném násilí (které podle diváků nic neznamená) nebo náhodě – a nikdo z přítomných nebyl schopný ten rozpor nějak komentovat. (Dál spolery.) Teroristka nabízí problém a protože nechce z Janžurové udělat vražedkyni, volí deus ex machinu, která vše vyřeší. To nechává konflikt v podstatě otevřený a odpověď nenabízí – a před titulky je naznačeno, že se systém uzavřel do nekonečného cyklu, kdy vyhrožovat násilím je jediné, co může alespoň hypoteticky vést ke zlepšení systému. Což by asi mohl být platný politický statement, kdyby si ho film uvědomoval. Jenže protože hranice nadsázky, parodie a výpovědi jsou (záměrně?) zcela zamlžené a neexistující (aby se filmu nedalo nic vytknout pod rizikem osočení z přílišně doslovného čtení?), nejde než pokrčit rameny. V důsledku film neříká nic o ničem, nicméně je svědectvím o paralyzovanosti a impotence “slušných Čechů”, kteří své argumenty i řešení částečně vědomě směřují mimo realitu do světa nehmotné nadsázky a pak se diví, že se jim nedaří navigovat v prostoru mimo svou hlavu.

  Ohodnoťte film

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

  Zavřít