youtube,filmy,zdarma filmy,bez registrace, youtube filmy

Youtube filmy

Nepřítel před branami Ještě nehodnoceno


 • Nepřítel před branami

  Ještě nehodnoceno " /> Ještě nehodnoceno " />

  17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád – sovětské i německé – si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí – v dramatickém rámci krvavého válečného střetu – souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova “stvořil” zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu.(oficiální text distributora)

  Nepřítel před branami

  Nepřítel před branami

  Podle mě nejhorší Annaudův film (neviděl jsem zatím pouze Milence a Dva bratry a Hlavičku). Nejen že je to strašlivě utahaný, ale navíc ještě mi to přišlo i hloupý a ani děj není nijak zajímavej (a to i když pominu, že je to dlouhý jak nejdelší špageta na světě). Zajímalo by mě, co si to vlastně vzalo z té knížky a jak daleko je to od skutečnosti. Ještě jednu malou drobnost. Nepřijde vám to trhlý, že knížky a filmy a dokumenty o Rusech a dalších Slovanech a Němcích a o Asiatech NIKDY netočí ti, jichž se to týká, ale obvykle amíci nebo Britové? Ale o sobě to Američani a angláni točí téměř vždycky sami. Podle mě to o něčem vypovídá. Takže bych to možná ocenil trochu víc, kdyby na tom spolupracovali i Rusáci, i kdyby jen na plac dodávali vodku. A možná bych to ocenil ještě mnohem líp, kdyby to byl válečnej film celou dobu a ne jen unylá romance jak vystřižená z červené knihovny.

  recenze

  Major Erwin König (Ed Harris) používa snajperskú pušku Mauser Karabiner 98k. (Raccoon.city)

  Vasilij Zajcev (Jude Law) byl vyznamenán Leninovým řádem, Řádem Vlastenecké války 1. stupně, dvakrát Řádem rudého praporu a byl jmenován Hrdinou Sovětského svazu. (DZOUKR)

  Vasilij Zajcev byl pohřbený v Kyjevě na Lukjanovském vojenském hřbitově. Jeho posledním přáním bylo pohřbení ve stalingradské zemi, jíž bránil. Dne 31. ledna 2006 byly ostatky Vasilijho Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajské mohyle. (DZOUKR)

  Vasilij Zajcev byl služby schopný do ledna 1943, kdy utrpěl zranění očí. Zrak mu vrátila operace, kterou provedl profesor Filatov. Poté se vrátil do bojů a do konce války byl povýšen na kapitána. (DZOUKR)

  Scéna, kdy Danilov (Joseph Fiennes) diktuje Vasilijmu (Jude Law) dopis pro horníky, je ukázáno, že Vasilij Zajcev nebyl příliš vzdělaný. Ve skutečnosti měl vystudovanou střední školu. (DZOUKR)

  Melódiu, ktorá zaznie vo filme, napríklad pri záberoch na mŕtvych ruských vojakov zastrelených vlastnými veliteľmi, zložil James Horner a bola obsiahnutá v skladbe “Death of Titanic“, ktorá odznela v snímke Titanic (1997). (rezanec1003)

  Scény ze Stalingradu byly natáčeny v německém Berlíně, scény z řeky Volhy pocházejí z Chotěbuzi. Natáčelo se od 17. ledna do května 2000. (chelseaman22)

  Někteří ruští veteráni od Stalingradu byli pobouřeni vyobrazením sovětské armády ve filmu. Podali proto návrh Státní dumě, aby byl snímek v Rusku zakázán. Státní duma návrh zamítla. (chelseaman22)

  Při celosvětové premiéře 7. února 2001 na filmovém festivalu Berlinale byl snímek vypískán. Důvodem prý bylo zjednodušení historie a oslavování války. (chelseaman22)

  Ve Spojených státech amerických byl snímek přijat s rozpaky. Recenze se vesměs shodly, že milostná zápletka přebila děj. (chelseaman22)

  Postava Majora Königa (Ed Harris) byla pravděpodobně pouze výtvorem sovětské propagandy a jeho souboj se Zajcevem (Jude Law) se neodehrál. Jméno majora Königa je známé pouze z ruských zdrojů. (Jirka_Šč)

  Prostředím některých scén filmu byly inspirovány lokace hry “Call of Duty” z roku 2003. Příkladem je scéna z kašny. (Marounek)

  Zajcev počas svojho vojenského pôsobenia používal štandardnú pušku Mosin-Nagant 1891/30, ktorá je dodnes vystavená v múzeu Bitky o Stalingrad. (YoZo8)

  Vasilij Grigorievič Zajcev je autorom dvoch učebníc pre ostreľovačov. (YoZo8)

  Skutečný Vasilij Grigorjevič Zajcev (1915-1991) zneškodnil od října 1942 do ledna 1943 celkem 242 ověřených cílů. 11 z nich bylo elitních nepřátelských odstřelovačů, ostatní byli většinou důstojníci wehrmachtu. S velkou pravděpodobností má na svém kontě cílů ještě mnohem víc, ale počítají se jen doložené zásahy. (jenik71)

  Vasilij Zajcev žil na Uralu, kde byla jeho vášní lov zvěře. Díky této praxi byl po vypuknutí války zařazen ke střelcům. Již za první měsíc se mu podařilo dostat 32 německých vojáků a proto byl pověřen řízením školy pro odstřelovače. Jeho svěřencům se říkalo “zajčata” a během války se jim podařilo zasáhnout více jak 3000 cílů. (jenik71)

  Název filmu je “vypůjčený” z knižního titulu Enemy at the Gate: The Battle for Stalingrad od Williama Craiga z roku 1973, který mapuje hrdinské činy Vasilli Zaitseva. (prochy10)

  Ve skutečném životě neměl vztah Vassili a Tanii šťastný konec. Jak se blížil konec války, oba mysleli, že ten druhý již nežije. Tania později zjistila, že je Vassili nejen živí, ale oženil se. (prochy10)

  Postava Ludmilly je pravděpodobně odkazem na slavnou ruskou ostřelovačku. Lyudmila Pavlichenko během války zabila 300 lidí, což bylo dokonce víc než Vassili, který měl na svém kontě 257 zabitých. (prochy10). Nepřítel před branami

  Tento snímek je jedním z nejdražších filmů britské produkce. Do roku 2001 byl dokonce nejdražší. (BloodMax)

  Ohodnoťte film

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

  Zavřít